Menu
support@businesspapershelp.com
+1(805) 568 7317

question exercise 6 5 part level submission date explanation unit cost calculate the 4279946

Question

Exercise 6-5 (Part Level Submission)

Date

Explanation

Unit Cost

Calculate the weighted-average unit cost. (Round answer to 3 decimal places, e.g. 5.125.)

Calculate the ending inventory at May 31 using the FIFO, LIFO and average-cost methods. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 125.)

FIFO

LIFO

AVERAGE-COST

Exercise 6-5 (Part Level Submission)

Carla Vista Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 70 units were sold.

Date

 

Explanation

 

Units

 

Unit Cost

 

Total Cost

May 1

 

Inventory

 

32

 

$8

 

$256

15

 

Purchase

 

24

 

9

 

216

24

 

Purchase

 

39

 

10

 

390

 

 

Total

 

95

 

 

 

$862

 

 

 

"Order a similar paper and get 15% discount on your first order with us
Use the following coupon
"GET15"

Order Now